מה זה תיקון 190 ואיך הוא עוזר לנו

תוכן עניינים

מה זה תיקון 190

מה זה תיקון 190?

תיקון 190 הוא תיקון של פקודת מס הכנסה אשר נכנס לתוקף בשנת 2012, ואשר בין היתר מעניק הטבות מס.

מדינת ישראל מעניקה הטבות מס לאנשים שהגיעו לגיל פרישה כחוק. נכון לשנת 2021 – גיל הפרישה לנשים הוא 62 ולגברים 67. עם זאת, גיל הפרישה לנשים צפוי לעלות בהדרגה בשנים הקרובות, ובכל מקרה יעלה ככל שתעלה תוחלת החיים של גברים ונשים.

כל אדם שהגיע לגיל זה מקבל מהמדינה הטבת מס בגובה עד לתקרה של כ 800,000 ₪, אותם ניתן לנצל באחת משלוש דרכים או משילוב ביניהן, כפי שיפורט בהמשך.

אפשרויות משיכת כספים לפי תיקון 190 לפקודת מס הכנסה

ישנן כמה דרכים לקבל את הטבת המס: 

  1. פטור ממס על מענק פרישה – העמית לא ישלם מס על משיכה של מענק פרישה, המורכב מכספי פיצויים וכספים נוספים שקיבל מהמעסיק לאורך השנים.
  2. פטור ממס על קצבת פנסיה – מי שיבחר לקבל את הכספים בתצורה של קצבה חודשית (כמו משכורת), ייהנה מפטור ממס על הרווחים המצטברים ומפטור ממס על הקצבה עצמה.
  3. קצבה חד פעמית – קבלת תשלום חד פעמי על חשבון הכספים המיועדים לתשלום כקצבה חודשית (על חשבון הפנסיה), ופטור ממס על התשלום הזה. כדי למשוך את הכספים יש לעמוד במספר תנאים, כשאחד מהם הוא כספים שהופקדו לאחר שנת 2012.

איזה נתונים מס הכנסה לוקח בחשבון בחישוב ניצול הפטור?

בחישוב ניצול הפטור, מס הכנסה לוקח בחשבון מספר נתונים, כדוגמת כספי פיצויים שנמשכו עד 32 שנים לפני הגעה לגיל פרישה. כלומר, פיצויים שנמשכו עד גיל 30 בקרב נשים ועד גיל 35 בקרב גברים. המסקנה מנתון זה היא שמשיכת פיצויים פוגעת לא רק בפנסיה שתהיה לכם כשתגיעו לגיל פרישה אלא גם בחישוב הפטור. בחישוב כלכלי, על כל שקל שתמשכו עד 32 שנים לפני גיל הפרישה, המדינה תקנוס אתכם ב-1.35 ₪. ובמילים אחרות – המדינה לא מעודדת משיכת כספי פיצויים לפני גיל פרישה, כיוון שהיא לא רוצה שבגיל זקנה אזרחיה יהיו תלויים בה.

הפקדה לפולסיה או קופת גמל לפי תיקון 190

לבני 60 ומעלה, שיש להם קצבת פנסיה מינימלית של כ- 4,500 ₪, יכולים להפקיד בפוליסה או קופת גמל ל”תיקון 190 “.

להפקדות לפי תיקון 190 יש מספר יתרונות:

  1. הכסף נזיל בכל עת למשיכה.
  2. המס על ריווחי הון הוא מס של 15% ולא מס של 25% אחוזים כמו בדר”כ. (זאת למעט סכום של כ 34,000 ₪ שנשאר בתוכנית כסכום קצבתי, שאינו ניתן למשיכה חד פעמית).
  3. דמי ניהול נמוכים יותר.

האם ישנה מגבלה על סכום ההפקדה בקופת גמל לפי תיקון 190?

אין מגבלה על סכום ההפקדה לקופת הגמל, אך ישנה תקרה על ההפקדות לקצבה מוכרת שהיא התשלומים הפטורים. חריגה מהפקדה זו תדרוש מכם להציג אישור פקיד שומה כשתרצו לבצע משיכת כספים כסכום חד פעמי. בהפקדות עד לתקרה לא תצטרכו אישור של פקיד שומה והקופה תהיה רשאית לנקות מס רווח הון של 15% על הרווח הנומינלי

כיצד מקבלים את הפטור ממס על הכספים?

התהליך של השגת פטור על הקצבה ו/או הפיצויים ו/או היון כספי קצבה, נקרא “קיבוע זכויות” ונעשה מול מס הכנסה. רצוי לעשות תהליך זה באמצעות איש מקצוע, כיוון שכפי שכולנו שונים זה מזה כך הכספים הצבורים אלינו שונים בהרכבם, ותכנון מס שחל על אדם אחד לא בהכרח יכול לחול על אדם אחר. לתכנון המס יש יתרונות רבים, והוא מאפשר לבצע מעין “מניפולציה” חוקית על מס הכנסה כדי להפחית את חבות המס. תכנון מס באמצעות רואה חשבון או יועץ פיננסי עשויה לחסוך לכם עשרות אלפי שקלים.

ללמוד את תיקון 190

במאמר זה עסקנו בשאלה מה זה תיקון 190 וראינו כי היא תקנה חדשה יחסית, שהוחלה בשנת 2012, וחשיבותה רבה. בקורס קופות גמל תוכלו להעמיק בתיקון 190 ובנושאים נוספים אשר יאפשרו לכם לנהל טוב יותר את קופות הגמל וההשתלמות שלכם, ולתת סיוע לאחרים. לכניסה לעמוד קורס קופות גמל והשתלמות, לחצו כאן 

Leave a Replay

הירשמו לניוזלטר שלנו: