מה זה קרן השתלמות | הפקדות לשכירים ולעצמאים | המדריך

תוכן עניינים

מה זה קרן השתלמות

מה זה קרן השתלמות?

קרן השתלמות זו המתנה היפה ביותר שהמדינה יכולה לתת לשכירים ועצמאים בתצורה של הטבת מס. מדובר בחיסכון לטווח קצר יחסית של 6 שנים, ובתום התקופה ניתן למשוך את הכספים בפטור ממס – גם על הכספים הצבורים וגם על הרווחים. אם פתחתם את קרן ההשתלמות לאחר גיל 60, היא תהיה נזילה למשיכה כבר בתום 3 שנים. כמה מפקידים ומהי התקרה?

גובה ההפקדה ותשלום מס – שכירים ועצמאים

שכירים מפרישים כ-2.5% מהשכר לטובת הפקדה בקרן השתלמות, בעוד המעסיק מוסיף על חשבונו עוד כ-7.5% – פי 3 מהפקדת העובד. עובד שמרוויח שכר של 8,000 ₪ (ברוטו), יפקיד לקרן ההשתלמות כ-200 ₪ בחודש ובסך הכול 2,400 ₪ בשנה מצידו, וביחד עם המעסיק כ-9,600 ₪ חסכון בשנה. 

ההפקדה פטורה ממס הכנסה עד לתקרת שכר גבוהה יחסית של 15,712, סכום שעשוי להשתנות משנה לשנה. כדאי לדעת – מעסיק אשר מנכה 2.5% ממשכורתו של העובד ולא מעביר את הכספים לקרן ההשתלמות שלו בתוך 40 יום, עובר עבירה פלילית. 

בגזרת העצמאים, ההפקדה היא לא חובה, והיא תלויה ברצונו של העצמאי. ההפקדה עד לסכום של 12,000 ₪ בשנה נותנת הטבת מס בשיעור של 20% מהסכום המופקד, והפקדה של עד 18,400 ₪, סכום שמתעדכן מדי שנה, נותנת פטור ממס גם על הרווחים.

מתי מומלץ למשוך את כספי הקרן?

כאמור, קרן השתלמות היא קופת חיסכון קטנה. עבור העובד שמפקיד כ-2.5% מהשכר החודשי, לא מדובר בהורדה דרמטית (כמו חיסכון לפנסיה למשל), אך עם התוספת של המעסיק החיסכון בהחלט גדול. 

אם תמשכו את הכספים טרם מלאו לקרן 6 שנים, תשלמו מס גבוה מאוד של 48%, שהם כמעט חצי מהסכום הצבור. אך אם תחכו 6 שנים מיום פתיחת הקרן, תוכלו למשוך את הכספים בפטור ממס. עם זאת, ככל שיש באפשרותכם למשוך את החיסכון עוד – כך יוטב, כיוון שהרווחים העתידיים שלכם מהקרן יהיו פטורים ממס, וכידוע הקרנות שלנו מושקעות בשוק ההון במטרה לגדול. אם אתם זקוקים לכספים נזילים לצורך רכישת רכב או כל מטרה אחרת, עדיף יהיה להשתמש בכספים אחרים – ניירות ערך בבנק או פיקדון בבנק, שהרווחים העתידיים שלהם ממילא יהיו חייבים במס. בשורה התחתונה, מומלץ לשמור את כספי הקרן למקסימום זמן. זה כסף ששווה זהב.

הלוואות על חשבון הקרן – יש כזה דבר

עוד מתנה שמעניקה לנו קרן ההשתלמות היא אופציה לקבל הלוואה על חשבון הסכום שהצטבר בקרן. את ההלוואה הזו תוכלו לקבל בגובה של עד 80% מהסכום הצבור ולמשך כ-6 שנים בריבית נמוכה מאוד, לרוב ריבית פריים או ריבית פריים מינוס חצי. כדאי לדעת שניתן לקבל הלוואות גם על חשבון כספי התגמולים בקרן הפנסיה (כספי פנסיה “טהורים” ללא החלק של הפיצויים) וגם על חשבון קרן השתלמות שאינה נזילה – בגובה של עד 30%.

מה מקור השם קרן "השתלמות"?

אתם לא טועים. לקרן השתלמות קוראים כך בגלל שהיא באמת מאפשרת לבצע השתלמות עם הכסף, כדוגמת קורסים מקצועיים ולימודים הקשורים בעיסוקו של החוסך וישליכו באופן ישיר על עיסוקו, בין היתר מתוך אמונה שקורסים מקצועיים הקשורים לעבודה גם יאפשרו להגדיל את השכר. שימו לב, לא מדובר בלימודים אקדמאיים. את כספי קרן ההשתלמות תוכלו למשוך לצורך זה כבר לאחר 3 שנים.

האם ניתן להעביר את קרן ההשתלמות ממעסיק למעסיק?

בניגוד לקרן פנסיה או ביטול מנהלים שניתן להעביר ממעסיק למעסיק בעת סיום עבודה, במרבית החברות לא ניתן להעביר קרן השתלמות ומבקשים לפתוח חדשה, תחת המעסיק החדש. במקרים נדירים יחסית יש חברות שמאפשרות שינויי מעסיק בקרן השתלמות קיימת. עם זאת, במקרים מסוימים יש דרך לעקוף זאת, באמצעות “השלכת ותק” בקרן השתלמות. אם יש לכם קרן השתלמות ותיקה, ניתן להשתמש בוותק שלה לצורך משיכת כספים גם מקרן השתלמות חדשה, ובתנאי שלא בוצעה כל משיכה מהקרן הוותיקה בעבר. הקרנות לא חייבות להיות מנוהלות על ידי אותה חברה. וזוהי עוד סיבה אחת מדוע לא כדאי למשוך כספים מקרן השתלמות – אתם לא יודעים מתי תזדקקו להם. עצמאים לרוב נוהגים לפתוח קרן השתלמות חדשה בכל שנה ולהפקיד בה 100 ₪ לטובת ותק, ובסיום השנה – לפדות את הכסף מקרן השתלמות ותיקה וכך הלאה. קרן השתלמות שנמשך ממנה ולו שקל אחד, נחסמת להפקדות חדשות ולמעשה מה שניתן לעשות בה הוא רק למשוך את היתרה – במשיכה אחת או בסכום חלקי בכל עת.

קרן השתלמות: לנצל את המתנה שניתנה לכם עד הסוף

אחד הדברים המשמעותיים בקרן ההשתלמות שלכם הוא שהיא לא קופאת במקום ולא משמשת כקופת חיסכון בלבד. היא עובדת בשבילכם ומושקעת בשוק ההון כדי להביא רווחים. כדי לנצל את המיטב מהמתנה שניתנה לכם על ידי המתנה, כדאי להעשיר את הידע ולפתח את הכלים שיש לכם. לחצו כאן לכניסה לעמוד קורס קופת גמל וקרן השתלמות

Leave a Replay

הירשמו לניוזלטר שלנו: